Image default
GenelManşet

Eğitimci – Yazar Habip Arvas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfının Türk milletine hizmetlerini anlattı

Eğitimci ve Yazar Habip Arvas, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Türk milletine hizmetlerini anlattı. Ülkü Ocakları, bayram süresince şehit ve gazi aileleri başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerine yardımlarını ulaştırarak birçok gönlü fethetti. Kurban Bayramı’nda yapılan bu yardımlar, Türk milletinin yardımlaşma kültürünün en güzel örneklerinden biri oldu. Ülkü Ocakları, gençlerin milli ve manevi değerlerle yetişmesi için birçok projeye imza atıyor ve büyük bir özveriyle çalışıyor.

Eğitimci – Yazar Habip Arvas Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfının Türk milletine hizmetlerini anlattı

Eğitimci ve Yazar Habip Arvas, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Türk milletine hizmetlerini anlattı.

Bir Eğitim ve Kültür Vakfı Olarak Ülkü Ocakları

Mevlâ’dan al, Mevlâ’ya ver inancında olan nice vatandaşımız, bu bayramda da ihtiyaç sahiplerini gözetmeye aracı olması için Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür vakfını tercih etti. Seyyid Ahmet Arvasi “Bizim tarihimiz, bizim kültür ve medeniyetimiz, hem ‘hür’, hem ‘tok’ insanların tarih, kültür ve medeniyetini temsil eder. Bizim kahramanlarımız, ‘istiklâl ve hürriyet kavgası’ vermek kadar, ‘aç milleti tok kılmak’ ile de övünmüşlerdir.” diyerek, Türk milletinin yardımlaşma kültürünü, istiklal ve hürriyet düşkünlüğü ile bir tutmuştur.

Bilge Kağan’dan mülhem bu hakikatin sâdık takipçisi olan Ülkü Ocakları da, başta şehit, gazi aileleri olmak üzere soydaşlarımızla ilgilenmeyi ve onların her zaman yanında olmayı gaye edinerek, Kurban Bayramı süresince bu kutlu gaye gereği, nice yaralı gönlün duasını almak için gece gündüz demeden çalışmıştır.

Peygamber efendimizin (ona salât ve selâm olsun) “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.”, “Kavminin efendisi kavmine hizmet edendir.” hadislerini düstur edinen Ülkü Ocakları, yine peygamberimizin “Sizin en hayırlınız, günaha girmemek şartıyla yakınlarına arka çıkandır.” müjdesi gereği Türk Milleti için elinden geleni yapmaktadır.

Muhammedî bir ahlak üzere, Bilge Kağan üslubuyla faaliyet gösteren Ülkü Ocakları, Türk gencinin kara ve kızıl emperyalizmin cenderesinde boğulmaması, özünü ve aslını kaybetmeden, Türkçü bir kimlik ile yetişmesi için var gücüyle çalışmaktadır. Türk gencinin, çağın donanımıyla ve milli bir şuurla, Türk millet ve devletine hizmet edecek fertler olarak yetişmesi için çaba gösteren Ülkü Ocakları, okul öncesi dönemden yüksel tahsil sonrasına kadarki dönemi kapsayacak bir yelpazede, ileri maarif hamlelerinde de öncü olmuştur.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Sayın Ahmet Yiğit Yıldırım’ın, basına yansıyan bir mülakatında söylediği şu sözler, vakfın gayesini ve metodunu veciz bir şekilde ifade etmektedir: “En önemli vizyonumuz Türk gençliğini Ülkü Ocakları çatısı altında toplayarak devletine, milletine, ailesine faydalı gençler olarak yetiştirmektir. Her gencimize sahip çıkacağız, Türk gençliğiyle birlikte 21. yüzyılı Türk asrı yapacağız.”

UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ UOUZEM

Sayın Yıldırım’ın bu sözlerini Ülkü Ocaklarının proje ve çalışmalarıyla değerlendirmekte fayda vardır. Özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayarak derslerinden geri kalan öğrencilerin eğitime erişimi için çevrimiçi bir platform kuran Ülkü Ocakları, okul öncesinden yüksel tahsil mezuniyeti sonrasına kadarki dönemi kapsayan bir müfredatı esas alan Uzaktan Eğitim Merkezi UOUZEM projesini, Türk Milletinin istifadesine sunmuştur. Son teknoloji imkânları ve yüksek çözünürlüklü kaliteyle çekilen ders videoları, öğrencilere dilediği yerde, dilediği zaman, dilediği dersi dilediği kadar izleme fırsatına tanır. Alanında uzman öğretmenler tarafından, profesyonel stüdyo ortamında kaydedilmiş bu dersler, etkileşime açık olduğu gibi, konu sonrası testler ve genel tarama testleri gibi seçeneklerle öğrencileri LGS, YKS, TYT, AYT, KPSS, ALES gibi sınavlara hazırlayacak kapasitededir. Tamamen ücretsiz olan UOUZEM, özellikle asrın felaketi olarak adlandırılan deprem bölgesindeki veli ve öğrencilerin büyük takdirini toplamıştır. Ülkü Ocaklarından farklı dünya görüşüne sahip eğitimciler dahi bu muazzam çalışmayı takdir ederek, Ülkü Ocaklarını, zararlı medyanın etkisiyle, yanlış tanımış olduklarını itiraf etmek zorunda kalmıştır.

BİLGİ AKINI, ODAK 2023, OCAKTABUL…

Strateji kurmanın yanında oyuncuların tarih, coğrafya, genel kültür gibi alanlarda pratik geliştirmesini amaçlayan Bilgi Akını oyunu başarılı başka bir projedir. Bir diğer proje ise ODAK 2023’tür. Hızlı okuma teknikleri genelde cümleleri bir bütünün parçaları olarak algılamayı ve anlamadan okumayı öğretirken, Odak 2023 her bir kelimeyi cümle içindeki anlamıyla algılayarak okumayı öğretir. Böylece Odak 2023, zamanla, anlayarak daha hızlı okuma kabiliyeti kazandırır.

Türk milletinin binlerce yıllık tarihi esas alınarak özenle seçilmiş kelimelerin olduğu OcaktaBul isimli oyun sayesinde, Türk gençliği, Türk Dünyası’nın önemli şahsiyetlerini ve kavramlarını öğrenmektedir. Oyun, oynayanları hem eğlendirmekte hem de kendini ifade etme becerisi ve konuşma yeteneğini geliştirmektedir.

“16 TÜRK DEVLETİNE ZAMANDA YOLCULUK”

Cevherin kıymetini bilenler için bir şaheser mesâbesinde olduğunu düşündüğüm “16 Türk Devletine Zamanda Yolculuk” isimli çalışmayı ise bu köşede ifade etmek mümkün değildir. Alanında uzman tarihçilerin denetiminde ve pedagogların gözetiminde büyük bir özenle hazırlanan, tamamı özgün çizimlerle oluşturulmuş bu eser, özellikle çocuklara Türk milletinin binlerce yıllık devlet geleneğine sahip olduğunu öğretmeyi hedefliyor.

Üniversite adayları için hazırlanan çevrimiçi tercih robotu ise verileri; başarı sırasına, bölüme, ücret tipine, şehre, üniversite ve eğitim türüne göre listeleyerek, adayın başarı sırasına en yakın puanlara göre sıralanan listede en doğru tercihlerin yapılmasını sağlar.

PERMAKÜLTÜR SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM PROJESİ

Kırsaldan şehir merkezine göç eden ailelerin çocuklarında zamanla tarımsal kültürün kaybolacağını öngören Ülkü Ocakları, Permakültür isimli proje ile şehir merkezlerindeki âtıl alanları değerlendirerek, organik bir tarım bilincini özellikle çocuklara aşılayarak hem tarım kültürünü korumayı hem de üretim bilincini sürdürmeyi hedefler.

Bağımlılıkla mücadele denilince günümüzde çoğunlukla madde bağımlılığı akla gelirken, Ülkü Ocakları bağımlılıkla mücadeleyi, dijital bağımlılık, sosyal medya bağımlılığı, madde bağımlılığı, ekran bağımlılığı, davranışsal bağımlılık gibi birçok başlıkta ele almıştır. Bu yönüyle bağımlılıkla mücadelede farklı bir perspektife sahip olduğu aşikâr olan Ülkü Ocakları, Türk gençliğinin beden ve zihin sıhhatini de düşünmektedir.

 Bu köşeye sığdıramadığımız daha nice faaliyetleri olan Ülkü Ocakları, Türk millet ve devletinin hasmı olan odakların karalama faaliyetlerine maruz kalsa da onlar, “kınayanların kınamasına aldırmadan” “Büyük Türkiye” ideali için çalışmaya devam etmektedir. Seyyid Ahmet Arvasi’nin şu tespiti hâlen günceldir: “Ben ‘Ülkücü Gençliği’ severim. Aleyhlerine yapılan sürekli ve düşmanca propagandalara rağmen, bildiğim ve tanıdığım kadarı ile hepsi de Türklük şuuruna, İslâm iman ve ahlâkına bağlı olup ileri ve güçlü bir Türkiye’nin doğması özlemi içinde yaşamakta, didinmekte ve mücadele vermekte idiler.”

Büyük Türkiye ideali için yaşayan her Türk vatandaşının bu güzide vakfı din simsarlarının ve Türk düşmanlarının tasallutundan korumasının, kollamasının milli bir vecibe olduğuna inanıyorum. Komünizme, faşizme, kapitalizme, siyonizme ve her türlü emperyalizme karşı, son nefer, son nefes ve son damla kana kadar mücadele edeceğine ant içen Ülkücü Gençliğe selam olsun!

Related posts

Bakan Şimşek: Yıllıklandırılmış milli gelir 1 trilyon 158 milyar dolara ulaştı

admin

Kardeş ülke, şehidimizin su kuyusu vasiyetine kayıtsız kalamadı!

admin

Bakan Bolat’tan İsrail’e getirilen ihracat kısıtlamasına ilişkin açıklama

admin